Chi Alpha Sigma Honor Society

Chi Alpha Sigma Honor Society

In 2001, athletic officials at Francis Marion University organized the state's first chapter of Chi Alpha Sigma, the National College Athlete Honor Society.

To earn a place in this honor society, a student-athlete must be at least a junior, have a 3.40 cumulative grade point average on a 4.00 scale, and have an endorsement from his or her respective head coach. The nominees are then screened by a selection committee.

Chi Alpha Sigma was founded in May 1996 by DePauw University head football coach Nick Mourouzis.  The organization currently has more than 270 chapters in 40 states.  Francis Marion is one of only seven chapters in South Carolina, and FMU was the first school to have a chapter in the Palmetto State.

Over the past 14 years, 140 different FMU student-athletes have earned this honor.

Chi Alpha Sigma's purposes are: to encourage and reward high academic scholarship of college athletes at four-year accredited institutions; to recognize outstanding academic achievement by intercollegiate varsity letterwinners; to encourage good citizenship, moral character, and friendship among the high academic achievers in college athletics; to recognize and honor the individual athlete, his/her team, sport, athletic department, and college or university; and to mentor and to provide leadership to other athletes.

 

2014
baseball - Chance DuCharme (Kill Devil Hills, N.C.)
baseball - Ben Keane (Charleston, S.C.)
women’s basketball - Cy’erra Mills (Burnsville, Minn.)
women's basketball - Lauren Woods (Raleigh, N.C.)
golf - Lukas Crisp (Gothensburg, Sweden)
golf - John Lurie Pate (Coward, S.C.)
golf - John Michael Schaffer (Sumter, S.C.)
men’s soccer - Tom Gillette (London, England)
men's soccer - Benjamin Kwast (Warren, Germany)
men's soccer - Pascal Magiera (Hemmingen, Germany)
women’s soccer - Chanel Harris (Toronto, Ontario, Canada)
women's soccer - Arianna Pierner (North Augusta, S.C.)
softball - Chessie Miller (Little Rock, S.C.)
men’s tennis - Luke Bateup (Beckenham, England)
men's tennis - Eimon Heywood (Huddersfield, England)
men's tennis - Marius Wahlier (Cologne, Germany)
volleyball - Emily Sears (Ashburn, Va.)
2013
men's basketball - Tyler Deihl (Woodstock, Ga.)
women's cross country - London Barnhill (Hemingway, S.C.) 
men's tennis - Tim Ruepke (Bremen, Germany)
softball - Kristie Hanewinckel (Dunnellon, Fla.)
softball - Olivia Zielinski (Greenville, S.C.)
volleyball - Jessica Imbimbo (Hudson, Fla.)
volleyball - Paige Perreault (Kankakee, Ill.)
women's soccer - Yasmin Bunter (Fleet, England)
women's soccer - Kristina Marra (Toronto, Ontario, Canada)
women's soccer - Brittney Smith (Arkport, N.Y.)
2012
baseball - Addison Dunn (Warren Pa.)
baseball - Dalton Gress (Aiken, S.C.)
golf - Sebastian Backlund (Bollebygd, Sweden)
golf - Travis Gantt (Greenwood, S.C.)
volleyball - Liz Drewry (Richmond, Va.)
volleyball - Hallie Legg (North Canton, Ohio)
women’s tennis - Mona Blauen (Cologne, Germany)
women's tennis - Kerry Hall (Westville, Natal)
women’s soccer - Megan Ogiltree (Mississauga, Ontario, Canada)
women's soccer - Lauren Vetock (Pasadena, Md.)
softball - Tristan Faile (Lancaster, S.C.)
softball - Olivia Ferguson (Roanoke, Va.)
women’s cross country - Samantha Smith (Lexington, S.C.)
men’s cross country - Ryan Woloszyn (Taylors, S.C.).
2011
baseball - Buddy Sosnoskie (Statesville, N.C.)
baseball - Joe Wagstaff (Zebulon, N.C.)
men's basketball - Andrew Smith (South Milwaukee, Wis.)
men's soccer - Chuy Cruz (Austin, Texas)
men's soccer - Ivan Juric (Toronto, Ontario, Canada)
women's tennis - Jitka Gavdunova (Vejprty, Czech Republic)
women's soccer - Casey Durham (Waldorf, Md.)
women's volleyball - Amanda Mitchell (Farragut, Tenn.)
women's volleyball - Danielle Parker (Lockwood, Mo.)
2010
baseball - Alex Lee (Blythewood, S.C.)
baseball - Preston Shuey (Charlotte, N.C.)
men’s basketball - Mindaugas Petreikis (Siauliai, Lithuania)
women’s basketball - Nicole Mealing (North Augusta, S.C.)
men’s soccer - David Balutis (Florence, S.C.)
women’s soccer - Elisabeth Dobek (Sterling Heights, Mich.)
softball - Emily Dean (Edmonds, Wash.)
softball - Cea Knox (Myrtle Beach, S.C.)
softball - Chelle Phillips (Waukee, Iowa)
women’s volleyball - Caitlin Simpson (Scottsdale, Ariz.)
2009
baseball - Josh Biggers (Southlake, Texas)
baseball - Phillip Mozingo (Florence, S.C.)
women’s cross country - Amanda Doyle (Laurens, S.C.)
women’s volleyball - Jess O’Leary (St. Louis, Mo.)
men’s tennis - Bastian Czwalinna (Erlangen, Germany)
women’s tennis - Valeska Ibscher (Feucht, Germany)
women’s soccer - Emily Brandenburg (West Columbia, S.C.)
women's soccer - Angela Salem (Copley, Ohio)
women's soccer - Kirby Stenard (Cincinnati, Ohio)
women's soccer - Rachel Rubin (Charlotte, N.C.)
women’s softball - Jessie Alesi (Elk Grove Village, Ill.)
women's softball - Kat Beauvais (Manassas, Va.)
women's softball - Michaela Wolf (Littleton, Colo.)
women's softball - Jamie Holmes (Monroe, Wash.)
women's softball - Jessica Birchmeier (Port Richey, Fla.)
women's softball - Stevie Arrand (London, Ontario, Canada)
women's softball - Megan Pangburn (Covina, Calif.)
2008
baseball - Ryan Hypke (Champagne, Ill.)
women's basketball - Katherine Kiefer (Lilburn, Ga.)
women's softball - Lakyn Bendle (Amsterdam, Ohio)
women's softball - Shawn Moore (Pamplico, S.C.)
women's soccer - Brandi Bonifay (Stuart, Fla.)
wonen's soccer - Kiersten Nedervelt (Montpelier, Va.)
men's tennis - Jordan Gandy (Darlington, S.C.)
women's volleyball - Jessica Lombardi (Massillon, Ohio)
2007
men's cross country / track and field - Ariel Ortiz (Falls Church, Va.)
women's volleyball - Jackie Phiel (Amherst, Ohio)
women's softball - Monica Wofford (Myrtle Beach, S.C.)
women's soccer - Jody Rhoderick (Middletown, Md.)
men's tennis - Matthew Keth (Border, South Africa)
men's tennis - James Maclachlan (Johannesburg, South Africa)
women's tennis - Sarah Hickman (Florence, S.C.)
women's tennis - Magda Jezovicova (Cesky Tesin, Czech Republic)
women's tennis - Jenny Ludwig (Cologne, Germany)
women's tennis - Sarka Vitkova (Humpolec, Czech Republic)
2006
baseball - Chris Hutto (Islandton, S.C.)
women's basketball - Danielle Moore (Owings Mills, Md.)
men's basketball - Erving "Vony" Rivers (Burton, S.C.)
men's cross country / track & field - Patrick Hopewell (Malvern, Pa.)
women's tennis - Jordon Gettys (Manning, S.C.)
women's soccer - Morgan Harwood (Hornell, N.Y.)
women's soccer - Brittany Rothenbach (Bel Air, Md.)
2005
women's volleyball - Jessica Bartlett (Richmond, Va.)
women's softball - Jamie Wiggins (Marion, S.C.)
men's soccer - Mike Greenaway (Nanaimo, British Columbia, Canada)
men's soccer - Jonathan Runion (Findlay, Ohio)
women's soccer - Kate Anderson (Loveland, Ohio)
women's soccer - Megan Harwood (Hornell, N.Y.)
women's soccer - Katie Riley (Hampstead, Md.)
2004
men's tennis - Dan Cordrey (Boca Raton, Fla.)
women's tennis - Stephanie Bush (Aiken, S.C.)
women's basketball - Michelle Ghere (Long Beach, Miss.)
women's basketball - Jennifer Howard (Raleigh, N.C.)
women's softball - Amber Gaines (Garden Grove, Calif.)
baseball - Erin Jones (Dillon, S.C.)
women's soccer - Cyprian Gillingham (Hollywood, Md.)
2003
women's cross country - Anne Gioscia (Jefferson City, Tenn.)
women's tennis - Maria Ave-Lallemant Cordrey (Summerville, S.C.)
women's soccer - Katie Roberts (Frederick, Md.)
women's soccer - Jessica Skarzinski (Charles Town, W.V.)
men's tennis - Cleve Calcutt (Pamplico, S.C.)
2002
baseball - Michael Bailey (Irmo, S.C.)
women's volleyball - Kimberly Covil (Castle Hayne, N.C.)
women's volleyball - Jen Melahn (Skokie, Ill.)
women's cross country - Yuka Nadai (Kobe, Japan)
women's softball - Jennifer Sturgeon (Orange, Calif.)
men's soccer - Justin Smith (Pickerington, Ohio)
2001
baseball - Marty Watson (Pinopolis, S.C.)
men's basketball - Andre Bovell (Mount Vernon, N.Y.)
men's basketball - Juson Ruig (Singleton, New South Wales, Australia)
women's basketball - Brandy Hensley (Cookeville, Tenn.)
men's cross country / track & field - Matt Biviano (Little Mountain, S.C.)
women's cross country / track & field - Emily Reid (Reno, Nev.)
golf - Clinton Pinder (Johannesburg, South Africa)
golf - Andrew Ross (Pietermartizburg, South Africa)
women's softball - Janet Rice (Topeka, Kan.)
women's soccer - Sabina Sapienza (Shoreham, N.Y.)
men's tennis - Glynn  Hulley (Port Alfred, South Africa)
women's tennis / cross country - Stefanie Schaller (Nuernberg, Germany)
women's volleyball / track & field - Jen Michael (Canal Fulton, Ohio)